VOLKSWAGEN ID.4 – ZA VOLANTEM

VOLKSWAGEN ID.4 – ZA VOLANTEM

Volkswagen ID.4 je druhý speciálně konstruovaný sériový elektromobil této značky na platformě MEB. Vychází z prvního ID.3, ale má prostornější karoserii ve stylu SUV, na rozdíl od ID.3 bude i v dvoumotorové verzi ID.4 GTX.

Novinkou českého trhu je Volkswagen ID.4, který loni slavil virtuální premiéru (autosalony byly zrušeny) a poprvé jsme ho objevili náhodou v podzemních garážích pražského obchodního centra. To však už několik měsíců běžel předprodej standardních variant ID.4. Po úvodní verzi ID.4 1st Edition následovala nabídka devíti různých ID.4 (pro český trh sedmi), základní Pure 52 kWh a Pro 77 kWh u nás nejsou. Laskavostí dovozce Porsche ČR, s.r.o., jsme však mohli novinku vyzkoušet jako jedni z prvních! Přebírali jsme ji v Praze přesně v den, kdy byla v New Yorku vyhlášena Světovým vozem roku 2021 (World Car of the Year).

Základem ID.4 je modulární platforma MEB s jediným elektromotorem vzadu nad poháněnou nápravou a sadou akumulátorů Li-Ion uprostřed pod podlahou v hliníkovém rámu, pevně spojeném se samonosnou karoserií. Rozvor náprav zůstal shodných 2771 mm jako u ID.3, významně se však změnily proporce karoserie, takže nabízí větší vnitřní prostor. Vyzkoušeli jsme špičkové provedení ID.4 1st Edition Max 150 kW (akumulátor 77 kWh) s bohatou příplatkovou výbavou. Při převzetí vůz uváděl dojezd 372 km, po ujetí 305 km však tato hodnota klesla jen o 245 km, neboť rekuperace ID.4 patří k těm nejlepším. Nabíjení může být střídavým i stejnosměrným proudem, u AC je to výkonem 7,2/11/22 kW, u DC 50/100 kW, ale pro nejsilnější variantu motoru také DC 125 kW (s akumulátorem 77 kWh za 30 minut na ujetí dalších 320 km podle normy WLTP). Hmotnost akumulátorů je nezanedbatelná, menší 52 kWh by zastavil jazýčky vah na 344 kg, testovaný 77 kWh na 493 kg. Největší rychlost je omezena na 160 km/h a výrobce uvádí s větším akumulátorem dojezd 522 km (podle WLTP).

Více, včetně přehledu modelů a technických údajů, najdete v internetovém časopise TH Auto 6/2021, který vyjde na tomto webu počátkem června. Zatím alespoň předkrm se snímky testovaného vozu Volkswagen ID.4 v okolí Prahy.

TOM HYAN, Praha-Butovice (CZ)

Foto TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ


Fotogalerie k článku

Volkswagen ID.4
Nejnovější články

TH AUTO číslo 9 právě vyšlo!

Deváté číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 8 právě vyšlo!

Osmé číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 7 právě vyšlo!

Sedmé číslo osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více