Za volantem – ŠKODA SCALA 2019

Za volantem – ŠKODA SCALA 2019

Škoda Scala znamená novou éru v modelové nabídce z Mladé Boleslavi

Zcela nové jméno Scala jasně zdůrazňuje, že nová řada vozů Škoda míří do vyšších sfér! Je postavena na nové platformě MQB A0, která už nemá nic společného s Rapidem, jehož Scala střídá na výrobní lince v Mladé Boleslavi. První kontakt za volantem jsme právě absolvovali v okolí Splitu!

Na mezinárodní prezentaci v Chorvatsku jsme stihli vyzkoušet tři různé automobily v červené, šedé a modré barvě. Přednost dostaly zážehové motory, červený vůz měl novou patnáctistovku TSI, ostatní známý tříválec 1.0 TSI. Převodovky jsme okusili manuální i dvouspojkové automatizované DSG z obvyklého portfolia Škoda Auto.

A největší dojmy? Na první pohled design, ostré linie posledních vozů Škoda se mi líbí, jsou krásné, ale především nadčasové. Jak říkal bývalý šéfdesigner Škoda Auto (Jozef Kabaň), auto prostě není vánoční stromek, a tak zbytečné ozdoby nepotřebuje, důležitá je základní logická linie, elegantní i funkční. Z Rapidu zůstalo jen prodloužení skla zadního okna do spodní části výklopného víka. Světlomety LED a koncové svítilny LED jsou nyní standardní výbavou.

Pak také kvalita zpracování interiéru, bohatší výbavy a všudypřítomná konektivita, i když některé klienty nová řešení nepotěší, dali by raději přednost klasické navigaci než spojení s chytrým telefonem, které se občas rozpojilo. A motory? I v horském terénu nad Splitem (výjezd nad Omiš) malý tříválec 1.0 TSI o výkonu 85 kW (115 k) zatahoval opravdu statečně, od 1.5 TSI/110 kW (150 k) se to samozřejmě čekalo. Nejsilnější motor byl zatím jen s převodovkou DSG7, šestistupňová manuální přijde později. Pokud jde o vnitřní prostor, je Scala dobrým konkurentem Golfu i Focusu. Sportovní verze Scala RS zatím nebyla potvrzena, adaptivní tlumiče však už v nabídce jsou. A něco simply clever? Třeba skládací nálevka v hrdle nádržky pro kapalinu ostřikovačů!

Více, včetně technických údajů, přineseme v internetovém měsíčníku TH Auto číslo 5/2019, který vyjde na tomto webu počátkem května. Zatím předkrm se snímky testovaných vozů z Chorvatska.

TOM HYAN, Split/Podstrana (HR)

Foto autor a TH Motormedia


Fotogalerie k článku

SKODA Scala Split 2019
Nejnovější články

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 1 právě vyšlo!

První číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více