ŠKODA FABIA 2021 – PREMIÉRA

ŠKODA FABIA 2021 – PREMIÉRA

Nová Škoda Fabia čtvrté generace se představila ve virtuální realitě přenosu z pražského střediska současného umění DOX už 5. května, poprvé jsme ji viděli o něco později tamtéž a nakonec 18. srpna usedli za volant při dynamické prezentaci v okolí polských Sopot a Gdaňsku. Vyzkoušeli jsme vozy s tříválcovými motory 1.0 MPI Evo (nepřeplňovaný 59 kW/80 k) a dvě verze přeplňovaného 1.0 TSI Evo (81 kW/110 k a 70 kW/95 k), když čtyřválec 1.5 TSI (turbo 110 kW/150 k) ještě nebyl k dispozici.

Co je všechno nového? Fabia povyrostla do délky i do šířky, je však nižší, má menší palivovou nádrž a větší zavazadlový prostor, do nabídky motorů přibyl známý čtyřválec 1.5 TSI Evo, ale jinak se paleta tříválců příliš neproměnila. Základem je nyní platforma MQB-A0, tedy pohon předních kol s motorem vpředu napříč; vpředu jsou vzpěry McPherson a vzadu torzní příčka, na zadních kolech stále stačí bubnové brzdy. S délkou prodlouženou o 111 na 4108 mm překročila Fabia hranici čtyřmetrové třídy, což prospělo zejména prostoru na zadních sedadlech, stejně jako prodloužený rozvor o 94 na 2564 mm. Je také o 48 mm širší s větším rozchodem kol a rovněž o 7 mm nižší, což jí dává dynamičtější vzhled. Elegantní čisté linie se staly u vozů Škoda samozřejmostí, tentokrát novinku představil vedoucí designu interiérů Peter Olah, když se netradičně zaměřil na exteriér. Poprvé je ve Fabii možnost virtuálního kokpitu, ale také rozšířená paleta jízdních asistentů, konektivity a drobných zlepšení, prezentovaných pod známým heslem Simply Clever.

Více, včetně přehledu technických údajů, najdete už 1. září v internetovém časopise TH Auto 9/2021 na těchto webových stránkách.

TOM HYAN, Gdaňsk/Sopoty (PL)

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

ŠKODA FABIA 2021 – PREMIÉRA
Nejnovější články

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 1 právě vyšlo!

První číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více