ŠKODA AUTO – PRVNÍ PAŘÍŽSKÉ PREMIÉRY

ŠKODA AUTO – PRVNÍ PAŘÍŽSKÉ PREMIÉRY

Škoda Vision RS je předobrazem nového kompaktního vozu i sportovních prvků řady RS

Pařížský autosalon slaví 120 let. Letos opět přinesl mnoho zajímavého, přestože jej některé významné značky prostě bojkotovaly. Naštěstí k nim Škoda Auto nepatří, a tak jsme si prohlédli dvě největší novinky české značky už v pondělí před jeho otevřením.

Netrpělivě očekávaná studie Vision RS od Škoda Auto je po malém crossoveru Vision X ze Ženevského autosalonu 2018 nejen dalším předobrazem kompaktního vozu (v tomto případě nástupcem Rapidu), ale také druhým hybridem Škoda, a to nyní se zážehovým čtyřválcem 1.5 TSI o výkonu 96 kW (130 k) a trakčním elektromotorem 75 kW, schopná dojezdu 70 km pouze s elektrickým pohonem. Studie má působivý interiér s velkým centrálním displejem a čtyřmi samostatnými sedadly, v němž se uplatňují pečlivě vybrané ekologické materiály rostlinného původu. Základní objem zavazadlového prostoru činí 430 litrů, rozvor náprav 2650 mm a vnější rozměry 4356 x 1810 x 1431 mm.

Nové varianty kategorie SUV, jež jsou stále populárnější (v srpnu vyrobeno v Kvasinách milionté SUV značky Škoda, jubilantem byl Karoq), zaznamenaly rovněž světové premiéry. Dva roky po světové premiéře Kodiaqu v Paříži 2016 se zjevil sportovně laděný Kodiaq RS, prověřený rychlostním rekordem sedmimístných SUV na Nürburgringu (Sabine Schmitzová zajela čas 9 minut a 29,84 sekundy), v sérii nabízený s dvacetipalcovými koly, pohonem všech kol, automatizovanou sedmistupňovou převodovkou DSG a vznětovým čtyřválcem 2.0 TDI Bi-Turbo o výkonu 176 kW (240 k).

Další varianty dostal také Karoq! Nový Karoq Scout je výhradně zvýšený off road 4x4 na osmnácti- nebo devatenáctipalcových kolech, poháněný jedním z výběru motorů 1.5 TSI nebo 2.0 TDI. Do třetice přijíždí Karoq Sportline s přídavnými aerodynamickými prvky, zážehovými i vznětovými motory 110 nebo 140 kW (150 a 190 k) a pohonem předních nebo všech kol. O Visionu X se v Paříži nemluvilo (preméra sériové verze má být příští rok), ale Bernhard Maier, předseda představenstva Škoda Auto, zdůraznil cestu Plug-In Hybrid (první bude Superb 2019) a čistých elektromobilů (následník Vision E v roce 2020). Byla vystavena také Octavia G-TEC na CNG s novým motorem 1.5 TSI a většími nádržemi.

Později v České republice se finální produkt odvozený z Visionu RS představil vybraným motoristickým novinářům, premiéru má mít ještě před koncem roku. Více z Pařížského autosalonu přineseme v internetovém časopise TH Auto číslo 10/2018, který vyjde 7. října na tomto webu (rozkliknete vpravo nahoře).

TOM HYAN, Paříž (F)

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

PARIS AUTOSHOW 2018_01
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více