SCHUMACHER – FORZA MICHAEL!

SCHUMACHER – FORZA MICHAEL!

Michael Schumacher (Mercedes-AMG) při posledním startu na Hungaroringu (2012)

Už tři roky nemáme žádné zprávy o osudu Michaela Schumachera, sedminásobného mistra světa formule 1. Jeho rodina veškeré informace od těžké nehody na lyžích úzkostlivě tají. Michael je v domácím ošetřování. Žije, ale na veřejnost prostě nemůže. Bohužel žádné zprávy nevěstí nic dobrého.

Michael Schumacher je nejúspěšnějším jezdcem formule 1. Absolvoval 307 závodů Grand Prix s vozy Jordan, Benetton, Ferrari a Mercedes-AMG, stopětapadesátkrát stál na pódiu mezi trojicí nejlepších, vyhrál rekordních 91 Grand Prix, zajel 68 pole position a 77 nejrychlejších kol. Titul mistra světa získal v roce 1994 a 1995 na Benettonu (nejprve s motorem Ford, pak Renault). Dalších pět přidal v letech 2000, 2001, 2002, 2003 a 2004 na vozech Ferrari.

Německý jezdec se už jako čtyřletý proháněl na motokáře s motorem ze zahradní sekačky, kterou mu postavil táta. Jeho otec to dotáhl od zedníka na správce motokárové dráhy v Kerpenu. Michael byl v patnácti juniorským mistrem Německa, o rok později titul zopakoval, v osmnácti dosáhl na titul mezi seniory a v evropském šampionátu, s motokárou se dostal až do Jihoafrické republiky. Ještě coby jezdec formule 1 se s chutí projel na motokáře! Jeho mladší bratr Ralf se také stal závodníkem formule 1 (180 startů, šest vítězství).

Vyučený automechanik vládl své první automobilové sezoně. Devět vítězství z deseti závodů formule Koenig byla jeho bilance. Zkusil formuli Ford 1600, přešel do profesionální formule 3. S ní se objevil také v Brně 1989 (Reynard 893 VW), startoval v týmu manažera Williho Webera, který ho dovedl do formule 1, ale ještě v Brně o Schumacherovi neměl valné mínění, bral ho jako jednoho z mnoha nadějných mladíků. Tehdy nás požádal, ať mu uděláme pár fotek jeho jezdců. Petr Minařík mu udělal dva kinofilmy, Weber zaplatil. Schumacherova cesta však byla naprosto přímočará, bez jakýchkoli překážek. Na rodíl od Damona Hilla měl veškeré zázemí, táta mu koupil motokáru i první závodní vůz, a celá rodina ho všemožně podporovala.

Při debutu ve formuli 1 na Velké ceně Belgie 1991 zajel sedmý čas, ale v prvním kole mu odešla spojka (Jordan-Ford). Hned dostal nabídku Benettonu, o rok později tam vyhrál a v roce 1994 byl poprvé mistrem světa. Ostatní už znáte, pro Ferrari startoval do konce sezony 2006. V listopadu 2009 jsme ho potkali na Velké ceně Abu Dhabi při rozlučkovém večírku BMW Motorsport s formulí 1, přišel k našemu stolku, kde jsme stáli s Nickem Heidfeldem. Netušili jsme, že se v sezoně 2010 vrátí. Účinkování u Mercedesu v letech 2010 - 2012 však další vítězství nepřineslo.

Narodil se 3. ledna 1969 v Hürth-Hermühlheimu u Kerpenu, jako mistr světa s rodinou zakotvil ve Švýcarsku, které je jeho domovem dosud. Při vyjížďce na lyžích v Alpách se synem Mickem (závodí ve formuli 4) po pádu narazil hlavou do skály. Přestože měl přílbu, upadl do bezvědomí a jeho stav se ani po třech letech příliš nelepší. Manželka Corinna ani Schumacherova mluvčí Sabine Kehmová nesdělují žádné podrobnosti. Držíme palce. Forza Michael!

TOM HYAN (od Brna a Hungaroringu po Le Mans a Abu Dhabi)

Foto Tom Hyan a Helena Hyanová


Fotogalerie k článku

Schumacher Michael
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více