NEW YORK INTERNATIONAL AUTO SHOW 2023

NEW YORK INTERNATIONAL AUTO SHOW 2023

Poprvé po covidových restrikcích, ale počtvrté celkově jsme se vypravili na mezinárodní autosalon do New Yorku, jehož součástí je vyhlášení Světového vozu roku, tedy World Car of the Year (WCOTY); samotná show přinesla řadu světových premiér, zejména od domácí Velké trojky Ford, General Motors a FCA US (dříve Chrysler). Podívaná to byla velkolepá a zásadní, zřejmě naposledy se prezentovaly velké zážehové osmiválce v osobních vozech, protože podle sdělení výrobců přežijí jen Mustang a Corvette.

Není ale vůbec pravdou, že by show byla zcela ve znamení elektromobilů, i když pro jejich podporu postavily Ford a Hyundai v hlavní hale vlastní testovací dráhy, zatímco třetí společná všem elektromobilům byla v přízemí. Toyota a Jeep přidaly dráhy před výstavní halou Javits Center, ale tam jezdily automobily, které ještě mají spalovací motor!

Smutným představením je dobrovolný ústup amerických značek od General Motors, Forda a Chrysleru ze segmentu klasických vozů, především sedanů. Američané se vzdali bez boje, a to přesto, že konkurenci Toyota, Nissan, Honda/Acura, Hyundai/Kia, Subaru a další tak umožnili snadné ovládnutí trhu! Důvod je prostý, na velkých pick-upech a SUV se daří vydělat více než na sedanech, ale opustit jiné segmenty může být v nejisté době krátkozrakým rozhodnutím. Během autosalonu byly zveřejněny výsledky prodejů na trhu USA, General Motors a Ford si polepšily, šéfová prvního koncernu Mary Barra se sice pochlubila tím, že poprvé prodali přes 20 000 elektromobilů za čtvrtletí, z toho rekordních 19 700 Chevrolet Bolt EU/EUV, ale nedlouho po ukončení autosalonu oznámila jejich konec. Odvaha General Motors vyrábět cenově dostupný malý elektromobil Bolt tedy skončí, továrnu přestavějí na elektrické pick-upy. Zajímavých momentů bylo na autosalonu dost, World Car of the Year vyhrál korejský elektromobil Hyundai IONIQ 6. Co dodat? Podrobnou reportáž z New York International Auto Show 2023 najdete v novém čísle 5 našeho měsíčníku TH Auto. Předkrmem jsou připojené fotografie. Jiné české novináře jsme na autosalonu nepotkali.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, New York City (USA)

Foto Tom Hyan a Helena Hyanová

 


Fotogalerie k článku

NEW YORK INTERNATIONAL AUTO SHOW 2023
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více