N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2019 DETROIT

N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2019 DETROIT

Ford Mustang Shelby GT500

Motoristickou sezonu jsme opět zahájili na autosalonu v Detroitu! Naposledy se totiž konal v zimním období, další ročník je naplánován na červen 2020. Samozřejmě každé nové rozhodnutí je předmětem oslavných komentářů od svých autorů, byť severoamerický autosalon NAIAS v Detroitu, tedy North American International Auto Show, přijde o privilegium prvního a také nejdůležitějšího, protože vyhlášení Severoamerického vozu roku se logicky přesune jinam. V lednu se většinou nic významného nekoná, pokud nepočítáme Dakar, jenž dávno není Dakarem, či Rally Monte Carlo, takže NAIAS býval i pro nás jakýmsi prodloužením vánočních svátků včetně oslavy dalšího roku. V červnu je už v Detroitu pěkné počasí, a tak reakce místních často zněla to raději zůstanu u jezera, nemluvě o termínové kolizi s řadou jiných motoristických akcí. Po roce a půl se tedy dozvíme, zda proměna byla štastná...

Ostrý start autosalonu NAIAS 2019 od pondělního rána zahájilo vyhlášení North American Car of The Year 2019, tedy Vozu roku v Severní Americe (54 porotců z USA a Kanady podle evropského vzoru), a nyní (už od roku 2017) ve třech kategoriích. Mezi osobními vozy porazil nový Genesis G70 další sedany Honda Insight a Volvo S60 (první z americké produkce), v kategorii Truck (velké SUV a pikapy) dominoval Ram 1500 (mezi tři finalisty patřily Chevrolet Silverado a značková varianta GMC Sierra), zatímco v nejnovější Utility Vehicle of The Year (kompaktní SUV a MPV) zazářil Hyundai Kona/Kona Electric před typy Acura RDX a Jaguar I-Pace.

Stejně jako loni, i nadále jsou na trhu osmiválcové legendy Ford Mustang, Chevrolet Corvette a Camaro, Dodge Charger a Challenger, Chrysler 300, Jeep Grand Cherokee a samozřejmě velké pikapy, jež tradičně vedou žebříčky amerických prodejů. Nejnovější je Ford Mustang Shelby GT500 modelového roku 2020, který podle slov šéfinženýra Carla Widmanna je s výkonem přes 700 koní (515 kW) vůbec nejsilnějším Fordem v celé historii značky! Patřil k největším premiérám autosalonu spolu s pátou generací Toyota Supra, novými SUV Chevrolet Blazer a Cadillac XT6, americkou verzí sedanu Volkswagen Passat, velkými SUV Kia Telluride, pickupy Ram Heavy Duty, výroční edicí Lincolnu Continental se zadními dveřmi otevíranými proti směru jízdy, dvojicí Lexus LC Convertible (zatím Concept) a Lexus RC F, studií Infiniti QX Inspiration, prvním Subaru STI S209 pro americký trh atd. Poprvé jsme si prohlédli i mnohé novinky z Los Angeles Auto Show 2018, k nimž patří především Jeep Gladiator, Hyundai Palisade a další. Absence byly podobné jako loni v Paříži, ale v Detroitu je podtrhly neúčastí Audi, BMW a Mercedes-Benz (novinky předvádí raději příznivcům mobilních telefonů na CES 2019 v Las Vegas než pětinásobnému počtu návštěvníků autosalonu v Detroitu), jenže karikatura muže před pultem výdejny Ztráty & Nálezy, který na otázku Co vám chybí? odpověděl German Luxury, hovořila jasně, jak hrozně to Američany mrzí. Nejprodávanějším vozem je totiž pickup Ford F150, jehož odbyt loni dosáhl rekordních 909 330 vozů z celkového objemu trhu 17,3 milionu automobilů, tedy více než všechny modely tří zmíněných německých značek dohromady.

Podrobněji se k Detroitskému autosalonu vrátíme v internetovém časopise TH Auto 2/2019, který vyjde počátkem února na těchto webových stránkách.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Detroit (MI), USA

Foto Helena Hyanová a Tom Hyan


Fotogalerie k článku

2019 NAIAS Detroit
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo nového osmého ročníkuTH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více