N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2018 DETROIT

N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2018 DETROIT

Ford F150 Raptor, sportovní verze pikapu s motorem 3.5 V6 EcoBoost

Motoristickou sezonu zahajujeme návštěvou autosalonu v Detroitu, kterou spojujeme s dalšími atrakcemi, jež Detroit a okolí nabízí. Letos bylo dobré počasí, po příletu deset stupňů Celsia, druhý den a do závěru pobytu pět až deset pod nulou. Při cestě do Lansingu v pátek před autosalonem vznikla kalamita, když namrzlo a podél dálnice jsme viděli vozidla zapadlá v závějích. Projeli jsme a po deseti letech opět navštívili R.E.Olds Transportation Museum, věnované výjimečnému Ransomu E. Oldsovi, zakladateli značek Oldsmobile a REO. Kuriozitou byla nedělní návštěva muzea Wills Sainte Claire Auto Museum v Marysville (je otevřeno pouze druhou neděli v měsíci!), které je největší světovou sbírkou automobilů C. Harolda Willse. Následovaly dva dny autosalonu...

Detroitský autosalon v Cobo Center je v USA nejvýznamnější mezinárodní výstavou automobilů a přináší řadu světových premiér, stejně jako vyhlášení Severoamerického Vozu roku (North American Car of the Year). Letos to bylo podruhé, kdy se vyhlašoval vítěz tří kategorií, z nichž každá měla ve finále tři kandidáty, vybrané porotou motoristických novinářů z USA a Kanady. Titul NA Car of the Year 2018 za mořem dobyla Honda Accord nové generace, která bodově překonaly sedany Kia Stinger a Toyota Camry. Titul Truck of the Year 2017 patří velkému SUV Lincoln Navigator, jenž podle porotců přináší více než sesterský Ford Expedition a pikap střední třídy Chevrolet Colorado ZR2. Nová klasifikace Utility Vehicle of the Year přinesla triumf kompaktnímu SUV Volvo XC60 před typy Alfa Romeo Stelvio a Honda Odyssey (MPV). Loni se v USA prodalo opět přes 17 milionů automobilů.

Evropskou ofenzívou lze nazvat světové premiéry Mercedes-Benz G-Klasse druhé generace, nyní s dělenou přední nápravou, ale jinak s uchováním a vylepšením klasických tvarů karoserie i všech konstrukčních předností včetně trojice závěrů diferenciálu a digitální přístrojové desky z S-Klasse; či novou poháněcí soustavu Mercedes-AMG 53 (zatím pro CLS a sportovní verze E-Klasse) se systémem Mild-Hybrid 48 V, řadovým šestiválcem a kombinovaným přeplňováním elektrickým kompresorem a turbodmychadlem; ale také nové generace Audi A7 Sportback, rozšíření palety BMW o crossover X2, i8 Roadster a BMW M3 CS, a konečně novou generaci sedanu Volkswagen Jetta na platformě MQB. Prim však hrály především americké pikapy. Po odmlce se do USA vrací pikap střední kategorie Ford Ranger (naposledy 2011). Jednička trhu Ford F150 vedle jiných motorů včetně 5.0 V8 může mít poprvé vznětovou pohonnou jednotku, je to 3.0 V6 Power Stroke z britské produkce v Dagenhamu. Velký SUV Ford Bronco přijde až pro rok 2020.

General Motors by rád snížil náskok Forda v kategorii pikapů, a tak uvedl čtvrtou generaci Chevrolet Silverado 1500 se sníženou hmotností (hliníkové panely karoserie, u modelu LT i kompozitová zadní pera); překvapením je vznětový řadový šestiválec 3.0 z vývoje GM Powertrain v Turíně. Velké osmiválce 5.3 a 6.2 mají nově vypínání válců Dynamic Fuel Management, tedy s různým počtem vypínaných válců podle zatížení (nikoli klasické schéma 8/4). Američané nezapomínají ani na sportovní vozy. Ford uvedl akční sérii Mustang Bullitt 2019 k 50. výročí ikonického filmu; vrcholem od General Motors je nová Corvette ZR1, která navyšuje výkon osmiválce 6.2 small block (nadále s dvouventilovým rozvodem OHV!) až na 555 kW (755 k). FCA (Fiat Chrysler Automobiles) rovněž míří od sedanů k pikapům a SUV. Nový pikap Ram 1500 přiváží zajímavé novinky. Patří k nim alternativně pneumatické odpružení, systém Mild-Hybrid pro oba zážehové motory 3.6 V6 Pentastar a 5.7 V8 Hemi s osmistupňovou samočinnou převodovkou i aplikace dvanáctipalcového dotykového displeje s konektivitou UConnect od Fiatu. Stejně jako konkurence má nový Ram sníženou hmotnost a možnost volby verze 4x4. Nejúspěšnější značkou FCA je ikonický Jeep (letos by měl odbyt dosáhnout dvou milionů), už v Los Angeles se představil nový Wrangler (JL), který dostane po letech variantu pikap zvanou Scrambler.

V Detroitu jsme se podíleli na přípravě televizního pořadu Autosalon TV Prima, k dohodě s Josefem Vrtalem došlo právě tam už na loňském ročníku! S jeho bratrem Radkem Vrtalem a kameramanem Janem Perclem jsme letos připravili několik skromných vstupů, jež mimo jiné můžete vidět v Autosalonu číslo 4 ze 25. ledna 2018 (viz www.autosalon.iprima.cz; 4. epizoda Detroit město motorů!). Více psaných informací o Detroitském autosalonu a jeho novinkách najdete v internetovém měsíčníku TH Auto 2/2018, který vychází počátkem února na těchto stránkách.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Detroit (MI), USA

Foto Helena Hyanová a Tom Hyan


Fotogalerie k článku

NAIAS 2018 Detroit
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více