N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2017 DETROIT

N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2017 DETROIT

Ford F-Series Super Duty, větší verze nejprodávanějšího vozu v USA

Posedmnácté jsme zahájili sezonu návštěvou Severoamerického autosalonu v Detroitu. Skromně jsem tam oslavil jubileum, poprvé jsem navštívil NAIAS v roce 1997 a vynechal jen výjimečně, byť si už dávno vše platím z vlastní kapsy (dříve dostávali i evropští novináři pozvánky od zastoupení automobilek; čeští vydavatelé pro ně služební cesty ovšem odmítají financovat). Za první tři roky tak vděčím Chrysleru, pak mě pozvali také DaimlerChrysler, Mazda, Toyota (2009 premiéra dalšího Priusu), Ford a jednou dokonce General Motors; ty doby jsou pryč. Novináře z České republiky už do Detroitu nikdo nezve, takže jezdí jen ti skalní, které automobily opravdu zajímají, tedy my a tým televize Prima...

Detroitský autosalon je v USA nejvýznamnější, byť nikoli nejatraktivnější, ale přesto přináší řadu světových premiér. Za dvacet let se však v Detroitu mnohé změnilo. Downtown prošel renesancí, staví se nové domy, továrny i nemocnice; po bankrotu města se život vrátil do normálních kolejí a bývalý starosta Kwane Kilpatrick si odpykává 28 let vězení za řadu činů, jež lze mírněji charakterizovat jako zneužití funkce veřejného činitele. Možná jeho neblahá činnost přispěla k tomu, že se do funkce starosty od ledna 2014 vrátil muž bílé pleti. Mike Duggan je po dlouhých letech prvním bělochem od časů Romana Gribbse (1970 - 1974), který byl zvolen do tohoto úřadu (jako jeho předchůdci kandidoval za demokraty).

Detroitský autosalon se koná v downtownu v Cobo Hall, pojmenované po předposledním republikánském starostovi města Albertu Cobovi, kteří řídil Detroit v letech 1950 - 1957. Během několika minulých let prošlo výstaviště nákladnou rekonstrukcí, místo někdejší Cobo Areny je vzdušné Atrium, kde se první tiskový den zahajuje vyhlášením Severoamerického Vozu roku (North American Car of the Year). Letos to bylo poprvé, kdy se vyhlašoval vítěz tří kategorií, z nichž každá měla ve finále tři kandidáty, vybrané porotou motoristických novinářů z USA a Kanady. Titul NA Car of the Year 2017 za mořem dobyl čistě elektrický Chevrolet Bolt, který bodově překonal Genesis (Hyundai) G90 a Volvo S90. Titul Truck of the Year 2017 překvapivě patří pikapu Honda Ridgeline (prodej pouze na severoamerickém trhu) před pikapy Nissan Titan a Ford F-Series v provedení Super Duty (klasická F-150 v nové hliníkové generaci dobyla titul v lednu 2015). Nová klasifikace Utility Vehicle of the Year přinesla triumf minivanu Chrysler Pacifica (také v hybridním provedení) před SUV Mazda CX-9 a Jaguar F-PACE.

Evropskou ofenzívou lze nazvat světové premiéry Audi Q8 e-tron Concept, Mercedes-Benz E-Klasse Coupé, BMW řady 5, prodlouženého Volkswagenu Tiguan či elektrické studie Volkswagen I.D. Buzz (ve stylu legendárního Microbusu VW Typ 2), ale i dalších. Japonské a korejské značky představily především osmou generaci Toyota Camry, sportovní sedany Kia Stinger GT a Genesis G80 Sport, nový Lexus LS, MPV Honda Odyssey, Nissan Rogue Sport (a vizi sedanu budoucnosti) i další verze Subaru WRX. Chevrolet má nový crossover Traverse, Ford rozvíjí nejúspěšnější řadu F-Series (loni prodej 820 799 vozů!!!) a FCA (Chrysler) se také zaměřil na SUV a pikapy. Mezi nejoblíbenější témata na autosalonu patřily autonomní jízda, pokuty výrobcům automobilů za údajné porušování emisních předpisů, elektrifikace vozidel, zvýšení prodeje v USA na 17 539 052 vozů (nárůst zhruba o 57 tisíc proti 2015) a renesance výroby přímo v USA s omezením importu z Mexika, doporučená Donaldem Trumpem. Více o autosalonu přinese internetový měsíčník TH Auto 2/2017, který najdete začátkem února na těchto stránkách. Pro věřejnost se autosalon otevřel právě dnes.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Detroit (MI), USA

Foto Helena Hyanová a Tom Hyan


Fotogalerie k článku

NAIAS 2017 DETROIT
Nejnovější články

TH AUTO číslo 8 právě vyšlo!

Osmé číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a 76. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více

TH AUTO číslo 7 právě vyšlo!

Sedmé číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a jubilejní 75. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a 74. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více