003 MY LIFE FULL OF CARS – MAZDA MUSEUM

003 MY LIFE FULL OF CARS – MAZDA MUSEUM

Mazda 787B zvítězila ve 24 h Le Mans 1991 (vítěz v muzeu)

Japonská Mazda slaví 100 let od založení. Bohatou historii společnosti dokumentuje tovární Mazda Museum, umístěné přímo v základním závodě Ujina Plant v Hirošimě. Navštívili jsme je dvakrát, je vyplněno typickými a nejvýznamnějšími výrobky značky Mazda.

Mazda Motor Corporation vznikla 30. ledna 1920 v Hirošimě jako Toyo Cork Kogyo. Nejprve vyráběla korkové zboží, pak přidala nářadí, nákladní tříkolky a nakonec automobily. Mazda nepatří v Japonsku ani k největším, ani k nejstarším automobilkám, ale tradičně k technicky nejprogresivnějším s bohatým výrobním programem. Říká se, že jméno Mazda jednak připomíná příjmení zakladatele Jujira Matsudy, ale také vychází ze jména Ahury Mazdy, japonského boha světla. Toyo Kogyo Company po výrobě nejrůznějších jiných předmětů přidala v roce 1931 první vozidla v podobě nákladní tříkolky Mazda motocyklového typu, tedy s řidítky a jedním kolem vpředu. V roce 1950 se objevila první užitková čtyřkolka Mazda, ale teprve v roce 1960 společnost vstoupila mezi výrobce osobních automobilů půvabným dvousedadlovým minikupé R360. V roce 1984 změnila jméno z přežívajícího Toyo Kogyo Co., Ltd., na dnešní Mazda Motor Corporation, jednoznačně vyjadřující jak výrobní program, tak značku výrobků. Dosud vyrobila více než 50 milionů motorových vozidel, z toho přes dva miliony vozů s rotačním motorem (systém Wankel).

Obě návštěvy byly součástí cesty českých novinářů na autosalony v Tokiu spolu s návštěvou výrobních závodů Mazda v Hirošimě a Hofu; prohlídky Tokia, Hirošimy, Miyajimy a dalších míst, nemluvě o jízdě rychlovlakem (300 km/h), testovacích jízd na polygonu v Miyajimě a v areálu výzkumného a vývojového centra Mazdy v Yokohamě. Bohužel jsou tyto poznávací akce, tehdy organizované importérem Auto Palace Praha, už jen vzpomínkou, po převzetí importu Mazdy do České republiky pobočkou Mazda Europe už nikdy pozvánka do Japonska nepřišla. Přestože jsme továrním muzeem dvakát doslova prolétli, podařilo se fotografovat. Auto Palace Praha patří velké díky.

TOM HYAN, Hiroshima (JPN)

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

Mazda Museum
Nejnovější články

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 1 právě vyšlo!

První číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více