MUSEUM CZECH ROAD RACING – pozvánka do Hořic

MUSEUM CZECH ROAD RACING – pozvánka do Hořic

Gustav Havel a jeho unikátní Matchless 350 OHV (1948)

Muzeum v těsné blízkosti hořického okruhu 300 zatáček je zasvěceno především československým motocyklovým závodníkům, zejména Gustavu Havlovi a Antonínu Vitvarovi, ale i dalším. Otevřeno je společně s výstavou Nesmrtelný dvoutakt na závodních tratích jen do 15. září 2020, takže to ještě stihnete! Návštěva se rozhodně vyplatí, jsou vystaveny nevídané unikáty a také stálá expozice je velmi pěkná.

Museum Czech Road Racing, jak zní oficiální název, najdete poměrně snadno, vše je dobře značeno. Hned za ním můžete vyjet na kopec ke kempu, kde bylo místo startu a cíle 300 zatáček, a to v blízkosti Masarykovy věže samostatnosti, z níž dohlédnete až na Sněžku. Hezká je i projížďka po malebném okruhu, ale nejdříve jsme zamířili do muzea! Jeho dominantou je místnost věnovaná památce Gustava Havla (1930 - 1967), továrního jezdce Jawy, který 300 zatáček čtyřikrát vyhrál ve třídě 350 cm3 v letech 1962, 1963, 1965 a 1966, když v ročníku 1964 odpadl z vedení těsně před cílem pro poruchu spojky. V ročníku 1967 nestartoval, protože neměl připravený stroj, ale přijel s rodinou a přihlíželi závodu jako diváci. Bohužel to bylo naposledy. Zahynul poslední den roku 1967 cestou do strašnického závodu VVZ Jawa při banální dopravní nehodě.

Výstava závodních motocyklů nižších objemových tříd s dvoudobými motory představuje československé konstrukce, z nichž mnohé vznikaly jen díky obrovskému nadšení svých tvůrců v jediném exempláři, jiné se však dočkaly menších sérií a staly se uznávanými značkami. Vstupné činí pouhých 50 Kč a je otevřeno od čtvrtka do neděle, vždy od 10 do 17 hodin. Více o hořické historii přineseme v TH Auto číslo 9/2020.

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Hořice v Podkrkonoší (CZ)

Foto Tom Hyan a Helena Hyanová


Fotogalerie k článku

Museum CRR Hořice
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více