MONDIAL DE L’AUTOMOBILE PARIS 2016

MONDIAL DE L’AUTOMOBILE PARIS 2016

Hyundai RN30, překvapení s křídlovými dveřmi na stánku jihokorejské automobilky

Pařížský autosalon má velmi dlouhou tradici, ale nové generace automobily už nemilují, ostatně svůj život částečně tráví ve virtuální realitě. Zdá se tedy, že osud autosalonů je nejistý, zvláště když je hlavním krédem co nejvíce ušetřit! Naštěstí existují i jiné názory.

V roce 1898 tomu bylo jinak. První autosalon v pařížských Tuilerských zahradách se konal od 13. června do 3. července, bylo předvedeno 232 vozidel od dvou stovek výrobců a samozřejmě, každý je chtěl vidět. Byly totiž symbolem technického pokroku, kdo byl proti automobilům platil za zpátečníka, avantgarda je obdivovala a podporovala. A dnes? Všichni je používají, ovšem i ti, kteří proti nim brojí, přestože z jejich provozu žijí. Houfně však stavějí zátarasy, omezují řidiče, vybírají daně, vymýšlejí nesplnitelné podmínky a pak pokutují poskytovatele pracovních příležitostí pro statisíce lidí...

Divná doba, kdy všichni šetří a nevědí na co; život totiž není o šetření. Pokrok by měl vypadat jinak. Nikoli coby automobily, podobné si jako vejce vejci, v nichž jedinou invencí je připojení na internet. Vzpomínáte? V šedesátých letech přistáli lidé na Měsíci, létala nadzvuková letadla Concorde, vznikl největší dopravní letoun Boeing 747, rozbíjeli jsme atom a vyráběli krásné automobily. A lidí nebylo více. Přílišný blahobyt nás dovedl ke krizi, která zasáhla všechna odvětví lidského podnikání. Jsme svázáni nesmyslnými předpisy, zvolili jsme si hlupáky i zločince. Prostě stagnujeme.

O to větší radostí je, když i v této době prorazí invence, nové nápady a technická řešení. Kdo měl oči otevřené, tak je viděl i na autosalonu v Paříži, přestože všeobecné hodnocení lze shrnout do věty ... a co tu bylo nového, všechno už představili dříve, novinek je méně. Ano, podivný zvyk publikovat vše o novinkách dlouho před salonem, či ještě podivnější představovat novinky na privátních akcích v době salonu (Lamborghini v Paříži, Borgward v Ženevě) jistě prestiži výstavy nic nepřinesou. Nemluvě o tom, když významní (a globální) výrobci autosalon bojkotují, přestože zajímavé novinky mají!

Přinášíme alespoň některé obrázky z pařížského svátku automobilů. Více, včetně dostupných technických dat, jako obvykle najdete v internetovém časopise TH Auto číslo 7/2016, který vyjde na tomto webu počátkem listopadu. Autosalon skončil právě dnes.

TOM HYAN, Paříž (F)

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

PARIS AUTOSHOW 2016
Nejnovější články

TH AUTO číslo 8 právě vyšlo!

Osmé číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a 76. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více

TH AUTO číslo 7 právě vyšlo!

Sedmé číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a jubilejní 75. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo sedmého ročníku TH Auto 2022(a 74. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více