MASERATI LEVANTE – premiéra v Ženevě

MASERATI LEVANTE – premiéra v Ženevě

Giulio Pastore s prvním SUV prestižní italské značky Maserati

Maserati vstupuje do segmentu SUV; při debutu Levante jsme hovořili s Giuliem Pastorem, generálním ředitelem pro evropský region...

Proti původnímu plánu se definitivní sériová verze Maserati Levante neobjevila na autosalonu v Detroitu, ale na evropské půdě v Ženevě; americkou premiéru si pak odbyla v New Yorku. Jiné původní představy o výrobě na Jefferson North Avenue v Detroitu také vzaly za své, a tak je produkce Maserati sice roztříštěna do tří továren, ale všech v Itálii. Cílem je celosvětový odbyt kolem pětasedmdesáti tisíc všech typů ročně, nyní čeká na obměnu klasická řada sportovních kupé a kabrioletů. Součástí strategie italské prestižní značky je pokrytí všech segmentů luxusních vozů, což vstup do kategorie SUV završuje.

„Je to prostě začátek nové éry znovuzrození a růstu značky Maserati," přivítal mě Giulio Pastore v zákulisí stánku na autosalonu v Ženevě, a na vyslovené otázky pokračoval vysvětlením: „Maserati se přece nemůže vyrábět v USA, stoprocentní italský původ patří k DNA značky, italské jsou vývoj i výroba. Využíváme sice vzájemných synergií, Levante vychází z platformy, jaká je základem Quattroporte i Ghibli, ale jinak je odlišný, s možností jízdy v terénu. Každý má pneumatické pérování, inteligentní pohon všech kol a osmistupňovou samočinnou převodovku; všechny motory jsou italské, jejich paleta se ještě rozšíří. Ano, vývoj byl poněkud delší, došlo v jeho průběhu ke změnám, vybudovali jsme ale exkluzivní linku v největší továrně FCA v Mirafiori v Turíně, kam se vrátili dělníci a pojede na dvě směny. Chceme, aby exkluzivní automobily Levante tvořily polovinu odbytu našich vozů, do dvou let zhruba přes třicet tisíc ročně..."

Maserati Levante přináší prvky, které byly u značky donedávna či dosud neznámé. Patří k nim aktivní vzduchové odpružení s pěti výškami nastavení a šesti režimy jízdy využívající systému tlumičů Skyhook pro maximální komfort i pro tradičně sportovní charakter Maserati. Výrobce vůz příznačně nazývá Maserati mezi SUV, standardem jsou motory přeplňované turbodmychadly, osmistupňová samočinná převodovka s možností přímého řazení páčkami pod volantem, aktivní klapky přívodu vzduchu na přídi, ale i neomezené možnosti personalizace podle individuálních představ, samozřejmě s potahy z kvalitní kůže, panely z uhlíkových kompozitů anebo vzácného dřeva, ušlechtilých tkanin programu Ermenegildo Zegna, či kvalitní audioaparatury Bowers & Wilkins. Základní výbavy jsou Sport a Luxury.

Myšlenka SUV není u Maserati nová. Už na Detroitském autosalonu 2003 jsme byli svědky premiéry prvního Kubangu, stejným jménem se pak pyšnil Kubang Concept z Frankfurtského autosalonu 2011, tam však oznámený jako poitalštěná varianta na základě platformy Jeep Grand Cherokee, umožňující výrobu na stejné lince v Detroitu, což vzbudilo mezi příznivci značky zděšení. Uplynulo necelých pět let, během nichž se vedení koncernu Fiat/Chrysler přiklonilo k verzi s italským hardware, vycházejícím z nejnovějšího Quattroporte (M156) a Ghibli (M157). A to včetně pohonných jednotek. Uhlazený design vozu, byť v mohutnější podobě SUV, odráží styl čistě silničních sourozenců; stejně jako u projektu Alfieri je dílem vlastního Centro Stile Maserati, jež v Turíně vede Marco Tencone.

„Jsme dobře připraveni, do segmentu SUV vstupují všichni, chystá se i Lamborghini a další prestižní značky," pokračuje Giulio Pastore (43; od 2001 u Fiat Group), a dodává: „Čína bude pro Levante trhem číslo 1, následují USA, pro evropské klienty počítáme se čtvrtinou celkové produkce, samozřejmě míříme i na Střední východ. Nyní se zcela soustředíme na Levante, ale vývoj nových typů nadále pokračuje, úspěch SUV ovšem umožní případnou stavbu dalších supersportovních typů. Dnes vyrábíme Levante v Mirafiori, sedany Ghibli a Quattroporte v bývalé továrně Bertone v Grugliascu a sportovní kupé i kabriolety v původním závodě v Modeně."

Při vstupu na trh jsou pro Levante k dispozici jen zážehové a vznětové šestiválce, vyráběné ve spolupráci s Ferrari nebo FCA Powertrain (VM Motori); předpokládá se také užití osmiválce 3.8 z Quattroporte o výkonu zvýšeném na 412 kW (560 k) a do budoucna verze Plug-In Hybrid s využitím nejnovějšího vývoje FCA (Chrysler Pacifica Hybrid). Ještě v dubnu představí dovozce Scuderia Praha nový automobil Maserati Levante na českém trhu. Podrobnější technické údaje přineseme po premiéře vozu v České republice.

TOM HYAN (ze Ženevského autosalonu 2016)

Foto Tom Hyan a Maserati

 


Fotogalerie k článku

MASERATI LEVANTE v Ženevě
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více