FORMULE 1 a další závodníci (8)

FORMULE 1 a další závodníci (8)

Jackie Stewart jako mistr světa 1971 (Tyrrell Ford)

Osmá sada osmadvaceti fotografií s autogramy slavných závodníků pochází nejen z formule 1, ale také ze závodů sportovních a cestovních vozů. Věřím, že opět udělá radost všem příznivcům klasického motorsportu, právě tak jako dělá radost mně už od té dávné doby, kdy jsem je získal.

Formuli 1 tvořili nejen slavní závodníci jako je například trojnásobný mistr světa Jackie Stewart, ale i ti, kteří jeli třeba jen jediný závod Grand Prix, anebo se při několika pokusech vůbec nekvalifikovali, či okusili monopost formule 1 při těch závodech, jež se nezapočítávaly do mistrovství světa. Navzdory většímu počtu startujících vozů v tehdejších Grand Prix MS F1 bylo vždy více zájemců, než volných míst. Přesto i tito jezdci psali historii automobilového sportu, mnozí z nich dosáhli vynikajících výsledků v jiných kategoriích motoristického sportu, ovšem formule 1 byla vždy vrcholem.

Tentokrát doplňujeme i jezdci ze závodů cestovních a sportovních vozů. U nás v Brně mnohokrát startovali třeba Helmut Kelleners, Manfred Mohr, či Toine Hezemans, ti vyzkoušeli ovšem také supersportovní prototypy. Kelleners jezdil mimo jiné Forda GT40, Ferrari 512 S, Porsche 917/10 TC, 917 a 908/2, ale i McLaren M8F a M20 TC, nemluvě o Marchu 707 Chevy (se stejným typem jel Chris Amon v CanAm); Hezemans byl členem továrního týmu Alfa Romeo 33 a Mohra dokonce Scuderia Finotto nominovala do formule 1 na starším Brabhamu! Němec Georg Loos založil GELO Racing Team a osobně okusil Ferrari 512 S/M, Porsche 917/10 TC, Porche 908/2, či McLaren M8F/E; později nasazoval i bývalé jezdce formule 1 v závodech sportovních prototypů.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším hobby.

TOM HYAN

Foto autor a archiv TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (8)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo devátého ročníku TH Auto 2024 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více