FORMULE 1 a další závodníci (8)

FORMULE 1 a další závodníci (8)

Jackie Stewart jako mistr světa 1971 (Tyrrell Ford)

Osmá sada osmadvaceti fotografií s autogramy slavných závodníků pochází nejen z formule 1, ale také ze závodů sportovních a cestovních vozů. Věřím, že opět udělá radost všem příznivcům klasického motorsportu, právě tak jako dělá radost mně už od té dávné doby, kdy jsem je získal.

Formuli 1 tvořili nejen slavní závodníci jako je například trojnásobný mistr světa Jackie Stewart, ale i ti, kteří jeli třeba jen jediný závod Grand Prix, anebo se při několika pokusech vůbec nekvalifikovali, či okusili monopost formule 1 při těch závodech, jež se nezapočítávaly do mistrovství světa. Navzdory většímu počtu startujících vozů v tehdejších Grand Prix MS F1 bylo vždy více zájemců, než volných míst. Přesto i tito jezdci psali historii automobilového sportu, mnozí z nich dosáhli vynikajících výsledků v jiných kategoriích motoristického sportu, ovšem formule 1 byla vždy vrcholem.

Tentokrát doplňujeme i jezdci ze závodů cestovních a sportovních vozů. U nás v Brně mnohokrát startovali třeba Helmut Kelleners, Manfred Mohr, či Toine Hezemans, ti vyzkoušeli ovšem také supersportovní prototypy. Kelleners jezdil mimo jiné Forda GT40, Ferrari 512 S, Porsche 917/10 TC, 917 a 908/2, ale i McLaren M8F a M20 TC, nemluvě o Marchu 707 Chevy (se stejným typem jel Chris Amon v CanAm); Hezemans byl členem továrního týmu Alfa Romeo 33 a Mohra dokonce Scuderia Finotto nominovala do formule 1 na starším Brabhamu! Němec Georg Loos založil GELO Racing Team a osobně okusil Ferrari 512 S/M, Porsche 917/10 TC, Porche 908/2, či McLaren M8F/E; později nasazoval i bývalé jezdce formule 1 v závodech sportovních prototypů.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším hobby.

TOM HYAN

Foto autor a archiv TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (8)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 1 právě vyšlo!

První číslo sedmého ročníku TH Auto 2022 (a 69. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo TH Auto 2021(a 68. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo TH Auto 2021(a 67. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více