FORMULE 1 a další závodníci (6)

FORMULE 1 a další závodníci (6)

Rolf Stommelen (1943 – 1983), první německý jezdec F1 nové éry (podobizna 1971)

Šestá sada osmadvaceti fotografií s autogramy slavných závodníků pochází nejen z formule 1, ale také ze závodů sportovních a cestovních vozů, závodů do vrchu a dalších. Věřím, že opět udělá radost všem příznivcům klasického motorsportu, právě tak jako dělá radost mně už od té dávné doby, kdy jsem je získal.

Formuli 1 tvořili nejen slavní závodníci, ale i ti, kteří jeli třeba jen jediný závod Grand Prix, anebo se při několika pokusech vůbec nekvalifikovali, protože jejich technika nebyla na potřebné úrovni. K těm slavným v tomto souboru patří Chris Amon nebo Jo Siffert, k těm druhým Dave Morgan nebo Andy Sutcliffe.

Angličan David Morgan, rodák ze Somersetu (nar. 7. srpna 1944), se po osmi letech snažení dočkal překvapivého triumfu v úvodním závodě ME formule 2 v Mallory Parku (Brabham BT35 Ford), kde porazil Nikiho Laudu! Začínal stejně jako Lauda na Mini, ale jediného startu F1 se dočkal v Silverstone 1975. Kuriozní sponzor Southern Organs pro něho pronajal Surtees TS16, David ale havaroval v průtrži mračen, která závod přerušila. O týden později sponzor zkrachoval, jeho šéfové předstírali sebevraždy a uprchli na pustý ostrov (nakonec je dostali). David v roce 1968 přešel z Mini do formule 3, 2 a Atlantic; proslavil se potyčkou s Jamesem Huntem po kolizi F3 v Crystal Palace (dostal za ní roční zákaz startů, ale pak ho přece jen nechali pokračovat). Jeho mladší bratr Richard byl hvězdou F-Ford a táta závodil na Jaguaru XK140. David ještě jednal s Peterem Warrem od Lotusu, ale nedostal ani možnost testu, natož dalšího startu F1. Zklamán se vzdal závodů, vrátil se jen 1980 - 1981 s cestovními vozy Mitsubishi, ale pak dobyl velké uznání ve světě jako závodní inženýr týmů F1 a Indy Cars. Otec dvou dětí nyní žije na odpočinku v britském Surrey.

Chcete se dozvědět více o historii zapomenutých jezdců F1? Přečtěte si internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny formule 1 jsou naším hobby.

TOM HYAN

Foto archiv TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (6)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 1 právě vyšlo!

První číslo sedmého ročníku TH Auto 2022 (a 69. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání... čti více

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo TH Auto 2021(a 68. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo TH Auto 2021(a 67. celkově!) právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více