FORMULE 1 a další závodníci (18)

FORMULE 1 a další závodníci (18)

Bruce McLaren za volantem vozu McLaren Ford F1

Osmnáctá sada fotografií, některých se vzácnými autogramy (v tomto případě McLaren, Hulme a Revson) je zaměřena vedle jezdců F1 především na účastníky seriálu DTM, mistrovství Evropy v jízdě do vrchu a mistrovství světa v silničních závodech motocyklů, které letos jako všechny šampionáty provázejí značné existenční problémy. Vládám se totiž zalíbilo udržovat občany v šachu, a tak vymýšlejí pod záminkou koronavirové hrozby další a další omezení.

Osmadvacet příspěvků je věnováno pouze zahraničním závodníkům, na které v těchto dnech vzpomínáme. Patří k nim Bruce McLaren, účastník 101 Velkých cen MS formule 1, od jehož smrti při testování v Goodwoodu uplynulo 2. června 2020 přesně padesát let! McLarenovo jméno však žije dál, a to nejen v týmu formule 1, ale také ve výrobě silničních supersportů, po nichž Bruce vždy toužil. V roce 1959 se stal McLaren nejmladším vítězem Velké ceny MS F1, když ještě na Cooperu zvítězil ve Velké ceně USA, a triumf zopakoval v Argentině 1960 a Monaku 1962. Čtvrtý triumf v MS F1 dobyl v Belgii 1968, ale to už na voze vlastní konstrukce. Kromě toho se pustil do stavby prototypů CanAm, silničních vozů GT a formulových monopostů F2, F5000 a Indy Cars.

Devítinásobný motocyklový mistr světa Carlo Ubbiali zemřel 2. června 2020 v rodném Bergamu po krátkém pobytu v nemocnici. Byl posledním žijícím účastníkem prvního mistrovství světa 1949 v silničních závodech motocyklů. Přestože odstoupil ze závodů krátce po třicítce (narodil se 22. září 1929), dělí se o třetí místo v žebříčku nejúspěšnějších spolu s Valentinem Rossim a Mike Hailwoodem (po 9 titulech), zatímco lepší jsou jen Angel Nieto (13 titulů) a Giacomo Agostini (15 titulů mistra světa).

Johnny Cecotto, Roberto Ravaglia a Steve Soper jsou legendy závodů DTM a ME/MS cestovních vozů, všechny jsme je viděli také v Brně, Johnny Cecotto tam ovšem zářil už na motocyklu (v roce 1975 byl nejmladším mistrem světa). Simone Faggioli a Christian Merli vládnou evropskému šampionátu v jízdě do vrchu, loni se podělili o mistrovský titul (každý jede jinou třídu sportovních prototypů), ale letos je ve Šternberku neuvidíme. Přestože pořadatelé Ecce Homo chtěli mít závod i v pozdějším termínu, ještě před původním 6.-7. června bylo mistrovství Evropy FIA v jízdě do vrchu 2020 zrušeno.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a především formule 1 jsou naším koníčkem! V každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály!

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (18)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 3 právě vyšlo!

Třetí číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo nového osmého ročníkuTH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více