FORMULE 1 a další závodníci (18)

FORMULE 1 a další závodníci (18)

Bruce McLaren za volantem vozu McLaren Ford F1

Osmnáctá sada fotografií, některých se vzácnými autogramy (v tomto případě McLaren, Hulme a Revson) je zaměřena vedle jezdců F1 především na účastníky seriálu DTM, mistrovství Evropy v jízdě do vrchu a mistrovství světa v silničních závodech motocyklů, které letos jako všechny šampionáty provázejí značné existenční problémy. Vládám se totiž zalíbilo udržovat občany v šachu, a tak vymýšlejí pod záminkou koronavirové hrozby další a další omezení.

Osmadvacet příspěvků je věnováno pouze zahraničním závodníkům, na které v těchto dnech vzpomínáme. Patří k nim Bruce McLaren, účastník 101 Velkých cen MS formule 1, od jehož smrti při testování v Goodwoodu uplynulo 2. června 2020 přesně padesát let! McLarenovo jméno však žije dál, a to nejen v týmu formule 1, ale také ve výrobě silničních supersportů, po nichž Bruce vždy toužil. V roce 1959 se stal McLaren nejmladším vítězem Velké ceny MS F1, když ještě na Cooperu zvítězil ve Velké ceně USA, a triumf zopakoval v Argentině 1960 a Monaku 1962. Čtvrtý triumf v MS F1 dobyl v Belgii 1968, ale to už na voze vlastní konstrukce. Kromě toho se pustil do stavby prototypů CanAm, silničních vozů GT a formulových monopostů F2, F5000 a Indy Cars.

Devítinásobný motocyklový mistr světa Carlo Ubbiali zemřel 2. června 2020 v rodném Bergamu po krátkém pobytu v nemocnici. Byl posledním žijícím účastníkem prvního mistrovství světa 1949 v silničních závodech motocyklů. Přestože odstoupil ze závodů krátce po třicítce (narodil se 22. září 1929), dělí se o třetí místo v žebříčku nejúspěšnějších spolu s Valentinem Rossim a Mike Hailwoodem (po 9 titulech), zatímco lepší jsou jen Angel Nieto (13 titulů) a Giacomo Agostini (15 titulů mistra světa).

Johnny Cecotto, Roberto Ravaglia a Steve Soper jsou legendy závodů DTM a ME/MS cestovních vozů, všechny jsme je viděli také v Brně, Johnny Cecotto tam ovšem zářil už na motocyklu (v roce 1975 byl nejmladším mistrem světa). Simone Faggioli a Christian Merli vládnou evropskému šampionátu v jízdě do vrchu, loni se podělili o mistrovský titul (každý jede jinou třídu sportovních prototypů), ale letos je ve Šternberku neuvidíme. Přestože pořadatelé Ecce Homo chtěli mít závod i v pozdějším termínu, ještě před původním 6.-7. června bylo mistrovství Evropy FIA v jízdě do vrchu 2020 zrušeno.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a především formule 1 jsou naším koníčkem! V každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály!

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (18)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více