FORMULE 1 a další závodníci (15)

FORMULE 1 a další závodníci (15)

Herbert Müller (1975)

Patnáctá sada fotografií připomíná Herberta Müllera, všestranného švýcarského závodníka, ale také se ještě vrací několika snímky k našim setkáním se Stirlingem Mossem, čerstvým devadesátníkem, a Jackie Stewartem, čerstvým osmdesátníkem, na něž jsme vzpomínali minule. Nechybějí ani další jezdci různých disciplín.

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných velkých závodů. Philippe Alliota jsem vyfotografoval roku 1986 na Hungaroringu ve formuli 1, ale podepsal se mi až o dvacet let později v Le Mans, když spolu s Jean-Pierrem Jabouillem navštívili Audi Hospitality v paddocku. Herbert Müller byl přihlášen na Velkou cenu Itálie 1971 se soukromým vozem Lotus 72 Ford DFV, ale nestartoval, protože mechanici z Anglie nepřijeli (o rok dříve se tam na Lotusu 72 zabil Jochen Rindt, báli se italských úřadů, ostatně ani tovární Gold Leaf Team Lotus nepřijel, jen Emerson Fittipaldi jel na turbíně Lotus 56B Pratt & Whitney pod hlavičkou účelově zavedeného týmu Worldwide Racing).

Před čtyřiceti lety se jela poprvé Interserie v Mostě, ještě na starém okruhu, a tak na závěr přidávám tři snímky. Před šedesáti lety vyhrál dvojnásobný vítěz Rodger Ward poprvé 500 mil Indianapolisu, a proto ještě vzpomínka z Goodwoodu 1999. No a Jan Magnussen, otec Kevina, také jezdil formuli 1, poté jsme se společně svezli v roce 1998 na brněnském automotodromu při novinářském představení sportovního kupé Ford Puma. Když jsme byli s Jirkou Maršíčkem na trati rychlejší než Dán, tak nás od volantu vyhodili. Pak jsem usedl k Magnussenovi do jeho Pumy a hned pochopil. Dánský jezdec formule 1 totiž jezdil jen na trojku...

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (15)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více