FORMULE 1 a další závodníci (13)

FORMULE 1 a další závodníci (13)

Jackie Stewart a Graham Hill, mistři světa F1

Třináctá sada fotografií připomíná Jackieho Stewarta, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny, na úvodním snímku je spolu s Grahamem Hillem, s nímž tvořil tovární tým BRM v první třílitrové sezoně F1 v roce 1966. Spolu mají pět titulů mistra světa, ale pouze Graham dobyl šampionát na voze BRM (1962) a Lotus (1968), zatímco Jackie Stewart triumfoval v sezonách 1969 (Tyrrell/Matra), 1971 a 1973 (vždy Tyrrell).

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných závodů. Zvláštní pozornost je tentokrát věnována nizozemské rodině Bleekemolenů, z níž otec Michael se pětkrát ucházel o start v Grand Prix a jednou se mu to podařilo (ATS-Ford). S ním a jeho synem Sebastiaanem jsme se setkali nejen v Le Mans 1999 (tam byl také Jeroen Bleekemolen, další syn, nyní profesionální závodník se sportovními prototypy a vozy GT), ale také koncem června v Mostě na závodech Whelen NASCAR Euro Series.

Na německém ATS F1 jezdil také Slim Borgudd, později známý jako hvězda závodů Racing Trucks, který podepsal fotografii z Velké ceny Francie 1981 až na závodech kamionů o šest let později. Thierry Boutsen, účastník 163 Grand Prix (a vítěz tří), zavítal po skončení kariéry formule 1 také do České republiky (1994), dnes má svůj tým a také prodej obchodních proudových letadel. Dieter Kern je vítěz Ecce Homo, bratři Brutschinové zapomenutá dvojice z formule 2, Jean Xhenceval brněnský vítěz (BMW Luigi) a tak bychom mohli pokračovat.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (13)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více