FORMULE 1 a další závodníci (13)

FORMULE 1 a další závodníci (13)

Jackie Stewart a Graham Hill, mistři světa F1

Třináctá sada fotografií připomíná Jackieho Stewarta, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny, na úvodním snímku je spolu s Grahamem Hillem, s nímž tvořil tovární tým BRM v první třílitrové sezoně F1 v roce 1966. Spolu mají pět titulů mistra světa, ale pouze Graham dobyl šampionát na voze BRM (1962) a Lotus (1968), zatímco Jackie Stewart triumfoval v sezonách 1969 (Tyrrell/Matra), 1971 a 1973 (vždy Tyrrell).

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných závodů. Zvláštní pozornost je tentokrát věnována nizozemské rodině Bleekemolenů, z níž otec Michael se pětkrát ucházel o start v Grand Prix a jednou se mu to podařilo (ATS-Ford). S ním a jeho synem Sebastiaanem jsme se setkali nejen v Le Mans 1999 (tam byl také Jeroen Bleekemolen, další syn, nyní profesionální závodník se sportovními prototypy a vozy GT), ale také koncem června v Mostě na závodech Whelen NASCAR Euro Series.

Na německém ATS F1 jezdil také Slim Borgudd, později známý jako hvězda závodů Racing Trucks, který podepsal fotografii z Velké ceny Francie 1981 až na závodech kamionů o šest let později. Thierry Boutsen, účastník 163 Grand Prix (a vítěz tří), zavítal po skončení kariéry formule 1 také do České republiky (1994), dnes má svůj tým a také prodej obchodních proudových letadel. Dieter Kern je vítěz Ecce Homo, bratři Brutschinové zapomenutá dvojice z formule 2, Jean Xhenceval brněnský vítěz (BMW Luigi) a tak bychom mohli pokračovat.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (13)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

MAZDA CX-60 – MY LIFE FULL OF CARS (004)

Mazda vždy jela proti proudu, nová hybridní CX-60 s motorem uloženým podélně vpředu je toho... čti více