FORMULE 1 a další závodníci (12)

FORMULE 1 a další závodníci (12)

Niki Lauda (March 1971)

Dvanáctá sada fotografií slavných závodníků je především poctou dvěma legendám, které nás opustily dva dny po sobě. Niki Lauda, trojnásobný mistr světa formule 1, zemřel 20. května ve věku sedmdesáti let na univerzitní klinice v Curychu, pětasedmdesátiletý Bohumil Staša, dvacetinásobný mistr Československa v silničních motocyklových závodech, zemřel 21. května ve Strakonicích. Čest jejich památce!

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných závodů. Zvláštní pozornost kromě dvojice zesnulých legend, jejichž životní osud spojuje nesmírná vůle po úspěchu přes překážky všeho druhu, zaslouží závodníci, kteří patřili k soupeřům Nikiho Laudy v závodě formule 3 na Velké ceně Brna 1970, či hvězdy Grand Prix, s nimiž bojoval Bohumil Staša.

Formule 3 s litrovými motory z homologované sériové produkce patřila do roku 1970 k vrcholným disciplínám automobilového sportu, z nichž vzešly pozdější hvězdy formule 1. V Brně roku 1970 dojel Niki Lauda druhý za Jürgem Dublerem s minimální ztrátou, jiné z jeho soupeřů přinášíme na snímcích. Po osmačtyřiceti letech nám upřesnil Rolf Tellsten ze Švédska, že na fotografii Lotusu 59 jezdce Freddy Kottulinského je samotný Freddy obrácen zády a cosi dole kutí (jako obvykle) u levého zadního kola, zatímco za vozem stojí vlevo Fin Mikko Kozarowitzky (ročník 1948, dnes žije ve Finsku, nekvalifikoval se do dvou Grand Prix 1977 s vozem RAM-March 761 Ford DFV), zatímco vpravo je samotný Rolf Tellsten, švédský jezdec F3. V roce 1971 přešla F3 na motory 1,6 litru.

Legendy motocyklových Grand Prix není třeba představovat. Jejich věhlasná jména Giacomo Agostini, Renzo Pasolini a Kel Carruthers nejsou zapomenuta, všichni dosahovali největších úspěchů především na motocyklech italských výrobců. Božský Ago na MV Agusta, Renzo a Kel na Benelli, byť se Pasolini neúspěšně ucházel o československou Jawu 350 V4, ale kontrakt získal jeho loni zesnulý italský krajan Silvio Grassetti.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

 

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (12)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více