FORMULE 1 a další závodníci (11)

FORMULE 1 a další závodníci (11)

Jody Scheckter (Tyrrell 1974)

V jedenácté sadě osmadvaceti fotografií a autogramů slavných závodníků jsme tentokrát kromě formule 1 přidali slavné rallymany (Roger Clark, Achim Warmbold) a dokonce navíc motocyklisty, z nichž dva jsou hvězdami první velikosti: Mike Hailwood a Jarno Saarinen, zatímco Adolf Ohligschlager patřil k pravidelným účastníkům mezinárodních závodů v bývalém Československu.

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných závodů. Zvláštní pozornost je věnována především jezdcům formule 1, k nimž patří Divina Galica, která dodnes usedá za volant monopostů v závodní škole Bertil Roos jako instruktorka (ano, je jí přes 70); do Grand Prix se jí sice nepodařilo kvalifikovat, byť jela i v továrním týmu Hesketh, ale mnoho závodů F1 absolvovala v britském mistrovství, zatímco fotografii nám podepsala na Hungaroringu 1988, kde jela závod kamionů! Kromě Fordu Cargo okusila také náš LIAZ...

Dieter Basche končil kariéru u Audi jako konstruktér vozů DTM, na podepsané kartě je ovšem za volanty cestovních vozů BMW 2002 a formule 2 BMW jako člen továrního týmu, ale i na sportovním uzavřeném Chevronu a otevřeném Porsche 908. Jorg Obermoser založil značku TOJ, která byla velmi úspěšná i na Interserii v Mostě. Fenomenální Mike Hailwood byl hvězdou na dvou i čtyřech kolech, podobně jako předchůdce John Surtees, v jehož týmu vítězil ve formuli 2 a absolvoval Velké ceny F1. Kromě toho se stal desetkrát mistrem světa na motocyklech! Manfred Winkelhock nám podepsal fotografii třílitrového vozu BMW Schnitzer v Brně, ale s tímhle exemplářem na startu nebyl, jel s jinými. Teddy Pilette je belgickou legendou, zářil ve F5000, objevil se ale i ve formuli 1, stejně jako jeho otec André, zatímco dědeček Theodore Pilette dojel pátý v 500 mil Indianapolis 1913.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (11)
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více