DON GARLITS MUSEUM – SVĚT DRAGSTERŮ

DON GARLITS MUSEUM – SVĚT DRAGSTERŮ

Don Garlits Swamp Rat I (1956 – 1961)

Součástí naší floridské cesty, ještě letos v únoru za časů svobodného cestování, byla návštěva Don Garlits Museum of Drag Racing. Je to největší muzeum závodů ve zrychlení, které vytvořil Don Big Daddy Garlits, jenž patří k jejich nadšeným průkopníkům a nejúspěšnějším jezdcům.

Don Garlits je živou kronikou závodů s dragstery a přestože je mu už osmaosmdesát let (narodil se 14. ledna 1932 v Tampě na Floridě), tak se závodnickou kariérou nekončí a pracuje na pokoření hranice 200 mph (321,8 km/h) se svým elektrickým dragsterem! Garlits byl prvním jezdcem, který překonal rychlost 170, 180, 200, 240, 250 a 270 mph na čtvrtmílové trati (jedna míle je 1,609 km), nyní hodlá zaútočit na další metu v elektrickém dragsteru Swamp Rat 38 (loni dosáhl 189 mph, tedy 304 km/h). V roce 1976 spolu se svou manželkou Pat (Patricia) otevřel Museum of Drag Racing v Ocale na Floridě, které se stalo největším a nejvýznamnějším stánkem historie závodů ve zrychlení. Don Garlits staví dragstery pojmenované Swamp Rat.

Společně s druhou vedlejší halou Museum of Classic Cars v Ocale vystavuje tři stovky vozů a zahrnuje síň slávy Drag Racing Hall of Fame, kam jsou od roku 1991 každoročně uváděny nové hvězdy těchto závodů. Dragstery vznikly z populárních hot rods, upravených sériových cestovních vozů, zbavených všeho zbytečného. V honbě za rychlostí sílily a měnily se z upravených cestovních a sportovních vozů na skutečné speciály, jejichž vrcholem jsou třídy Top Fuel a Funny Car. Přinášíme soubor několika snímků z jejich velkého množství, jaké jsme v Ocale pořídili. Více o muzeu, Donu Garlitsovi a jeho plánech najdete v internetovém časopise TH Auto č.5/2020, který vyjde na těchto stránkách už 1. května 2020 (rozklik vpravo nahoře na titulní stránce časopisu).

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Ocela (FL), USA

Foto Tom Hyan a Helena Hyanová


Fotogalerie k článku

Don Garlits Museum
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více