DON GARLITS MUSEUM – SVĚT DRAGSTERŮ

DON GARLITS MUSEUM – SVĚT DRAGSTERŮ

Don Garlits Swamp Rat I (1956 – 1961)

Součástí naší floridské cesty, ještě letos v únoru za časů svobodného cestování, byla návštěva Don Garlits Museum of Drag Racing. Je to největší muzeum závodů ve zrychlení, které vytvořil Don Big Daddy Garlits, jenž patří k jejich nadšeným průkopníkům a nejúspěšnějším jezdcům.

Don Garlits je živou kronikou závodů s dragstery a přestože je mu už osmaosmdesát let (narodil se 14. ledna 1932 v Tampě na Floridě), tak se závodnickou kariérou nekončí a pracuje na pokoření hranice 200 mph (321,8 km/h) se svým elektrickým dragsterem! Garlits byl prvním jezdcem, který překonal rychlost 170, 180, 200, 240, 250 a 270 mph na čtvrtmílové trati (jedna míle je 1,609 km), nyní hodlá zaútočit na další metu v elektrickém dragsteru Swamp Rat 38 (loni dosáhl 189 mph, tedy 304 km/h). V roce 1976 spolu se svou manželkou Pat (Patricia) otevřel Museum of Drag Racing v Ocale na Floridě, které se stalo největším a nejvýznamnějším stánkem historie závodů ve zrychlení. Don Garlits staví dragstery pojmenované Swamp Rat.

Společně s druhou vedlejší halou Museum of Classic Cars v Ocale vystavuje tři stovky vozů a zahrnuje síň slávy Drag Racing Hall of Fame, kam jsou od roku 1991 každoročně uváděny nové hvězdy těchto závodů. Dragstery vznikly z populárních hot rods, upravených sériových cestovních vozů, zbavených všeho zbytečného. V honbě za rychlostí sílily a měnily se z upravených cestovních a sportovních vozů na skutečné speciály, jejichž vrcholem jsou třídy Top Fuel a Funny Car. Přinášíme soubor několika snímků z jejich velkého množství, jaké jsme v Ocale pořídili. Více o muzeu, Donu Garlitsovi a jeho plánech najdete v internetovém časopise TH Auto č.5/2020, který vyjde na těchto stránkách už 1. května 2020 (rozklik vpravo nahoře na titulní stránce časopisu).

TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ, Ocela (FL), USA

Foto Tom Hyan a Helena Hyanová


Fotogalerie k článku

Don Garlits Museum
Nejnovější články

TH AUTO číslo 12 právě vyšlo!

Dvanácté číslo (a dvaadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více

TH AUTO číslo 11 právě vyšlo!

Jedenácté číslo (a jedenadevadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023 právě vyšlo! Zavedli... čti více

TH AUTO číslo 10 právě vyšlo!

Desáté číslo (a devadesáté celkově) osmého ročníku TH Auto 2023právě vyšlo! Zavedli jsme... čti více