AUDI e-tron GT – ZA VOLANTEM

AUDI e-tron GT – ZA VOLANTEM

Po dvou letech od představení studie na Los Angeles Auto Show přijíždí sériové sportovní Audi e-tron GT quattro také na český trh. Krátce jsme novinku vyzkoušeli v okolí Prahy a byli jsme velmi spokojeni. Jde skutečně o sportovní automobil, byť s elektrickou trakcí. Jenže emisní předpisy EU už jiným vozům zřejmě šanci nedají...

Dlužno říci, že ze všech elektrických projektů Audi má právě nový e-tron GT nejpůsobivější proporce, jež naznačila také studie Audi Prologue v roce 2014 a dále rozvinula e-tron GT Concept v Los Angeles 2018, jejíž rozměry se shodným rozvorem náprav 2,9 metru se velmi přiblížily sériové verzi. Samozřejmě akumulátory Li-Ion 93,4 kWh hrají významnou roli v pohotovostní hmotnosti kolem 2300 kg, jsou uloženy v podlaze mezi nápravami (s vybráním v rámu pro nohy zadních cestujících, tzv. Foot Garage) a přispívají ke snížení polohy těžiště pro zlepšení jízdních vlastností. E-tron GT i jeho verze RS mají elektromotor na každé nápravě, součet jejich maximálních výkonů překračuje možnosti největšího systémového výkonu 350 kW, resp. 440 kW u verze RS (tedy 476 a 598 k), jenž lze krátkodobě (po 2,5 sekundy) při Launch Control zvýšit na 390 a 475 kW (530 a 646 k). Nápravy nejsou mechanicky propojeny, takže jde o tzv. elektrické quattro. Největší rychlost je omezena na 245/250 km/h, zrychlení 0 - 100 km/h proběhne za 3,3 nebo 4,1 sekundy, podle WLTP uvádí výrobce dojezd 452 až 488 km, resp. pro RS 433 až 472 km, což se nám samozřejmě při krátkém testu nepodařilo prověřit.

Více a podrobněji, včetně přehledu modelů a technických údajů, najdete v internetovém časopise TH Auto číslo 5/2021, který vyjde na tomto webu počátkem května. Zatím alespoň předkrm se snímky testovaného vozu Audi e-tron GT quattro.

TOM HYAN, Praha-Butovice (CZ)

Foto TOM HYAN a HELENA HYANOVÁ


Fotogalerie k článku

Audi e-tron GT quattro
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 5 právě vyšlo!

Páté číslo devátého ročníku TH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

TH AUTO číslo 4 právě vyšlo!

Čtvrté číslo devátého ročníkuTH Auto 2024právě vyšlo! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více