ŠKODA SUPERB - AUTO ROKU 2016 V ČR

ŠKODA SUPERB - AUTO ROKU 2016 V ČR

Cenu převzali zástupci automobilky Bohdan Wojnar (uprostřed), Luboš Vlček (druhý zleva) a Vítězslav Pelc; předávali Jaromír Hájek (vlevo, LeasePlan) a Tom Hyan (vpravo)

XXII. ročník ankety Auto roku 2016 v České republice opět patřil mladoboleslavské značce, po loňském triumfu Fabie letos prestižní titul získal Superb!

Pětatřicet motoristických novinářů vybralo nejprve pět finalistů (těsně o jediný bod nepostoupily Audi A4 a Q7, BMW řady 7 a Volkswagen Touran), a mezi těmito finálovými vozy Ford Mustang, Opel Astra, Subaru Levorg, Škoda Superb a Volvo XC90 se rozhodovalo o metě nejvyšší. Tentokrát to porotci vůbec neměli lehké, namísto 25 bodů jako loni (a jako v evropské COTY) museli rozdělit mezi finalisty 150 bodů (zkrátka geniální třetí česká cesta). Navíc v excelové tabulce, kde se příslušné body sčítaly v pěti kategoriích (jízda 45, užitná hodnota 40, ekonomika 30, technologie 20 a design jen 15), naštěstí pro porotce samočinně s indikací správného výsledku. O to těžší to mělo vedení poroty, jež muselo sečíst celkem 5250 přidělených bodů! Výsledek Auto roku 2016 v ČR však byl jednoznačný, i když se zdálo, že Subaru Levorg a Opel Astra v určité fázi sčítání vedou, převaha Superbu byla jasná. Pouze tři porotci nominovali na první pozici jiný vůz než Škoda Superb. Dvakrát první v individuálním hodnocení byl Levorg, jednou Mustang. Superb získal 1422 bodů, Astra 1125, Levorg 1042, Volvo 851 a Ford 810.

V doplňkových disciplínách ankety Auto roku 2016 v ČR většina porotců (volba není povinná) přispěla k určení Ekologického auta roku 2016 a Technické inovace 2016. V prvním případě s převahou zvítězil Volkswagen Golf GTE, hatchback se systémem Plug-In Hybrid, jenž se prosadil mezi devíti konkurenty s konvenčními i alternativními pohony (HEV, BEV, PHEV, CNG). Technickou inovací 2016 se stal asistenční systém Subaru Eye-Sight, do Evropy uvedený s novou generací Outbacku. Využívá dvojice kamer za čelním sklem, identifikuje chodce, cyklisty a další vozidla; varuje řidiče a v případě potřeby sám brzdí. Může tak zabránit kolizi (do 50 km/h), či zmírnit její následky (do 180 km/h).

Soutěž Auto roka 2016 v Slovenskej republike se konala poosmnácté, podle vzoru COTY má jednodušší bodování a sedm finalistů. Vítězem se stal Opel Astra (102 bodů) před vozy Škoda Superb (79), Suzuki Vitara (44), Volvo XC90 (43), Hyundai Tucson (36), BMW řady 7 (35) a Audi A4 (34).

 

TOM HYAN, předseda poroty Auto roku 2016 v ČR

 

Foto Škoda Auto, Jiří Maršíček, Subaru, Tom Hyan

 


Fotogalerie k článku

AUTO ROKU 2016 V ČR
Nejnovější články

TH AUTO číslo 2 právě vyšlo!

Druhé číslo letošního ročníku TH Auto 2019 je na světě! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

FORMULE 1 a další závodníci (9)

Devátá sada osmadvaceti vzpomínek na slavné závodníky je zvláštní tím, že jsem si je většinou... čti více

N.A. INTERNATIONAL AUTO SHOW 2019 DETROIT

Motoristickou sezonu jsme opět zahájili na autosalonu v Detroitu! Naposledy se totiž konal v... čti více