MOTOSALON PRAHA 2017

MOTOSALON PRAHA 2017

FGR Midalu 2500 V6, český luxusní supermotocykl a jeho originální vidlicový šestiválec z Ústí nad Orlicí

Po dlouhé době jsem navštívil Motosalon v Praze, a vůbec poprvé výstaviště v Letňanech! Motosalon 2017 byl skvělý; zdá se, že motocyklové výstavy v České republice mají stále vyšší úroveň, na našem trhu totiž nechybí žádná významná značka ze světa dvou kol!

Konkurence je ovšem obrovská a zejména v nižších třídách se objevují levné čínské produkty, jejichž import do Evropy se stal jednou z příčin zániku tradičních značek. Některé se ještě brání podivnou spoluprací s komunistickou říší, bohužel tento trend postihuje i tradiční značky, které vyráběly motocykly už v době, kdy Číňané vůbec nevěděli, co tohle slovo znamená... O to více potěší pohled na originální motocykly, k nimž patří exkluzivní FGR Midalu 2500 V6 z Ústí nad Orlicí, úžasné dílo podnikatele Miroslava Felgra! Byl vystaven jak kompletní motocykl, tak motor V6 2,5 litru, jenž tento luxusní český motocykl pohání. Nyní se připravuje výroba série šesti až deseti motocyklů pro vybrané klienty. Jakkoli jde o technicky velmi zajímavé dílo, do jehož vývoje vložil nadšený podnikatel Miroslav Felgr nemalé finanční prostředky, zůstává tento stroj jen kuriozitou, u níž se výroba ve velkých sériích nepředpokládá. Tu u nás dlouho zajišťovala tradiční značka Jawa, ale evropské emisní předpisy zastavily prodej dvoutaktů Jawa 350/634 na starém kontinentu. V expozici dealera Moto Kenny z Brna uvedla novou Jawu 350 OHC, ale už jde bohužel o badge engineering na základě čínského Shineray XY 400, výrobku společnosti Shineray Motorcycle Co. z Chongqingu, jež stojí i za návratem italské soutěžní legendy SWM.

Přinášíme rychlou fotoreportáž, více o výstavě i jiných motocyklech se dočtete v našem internetovém měsíčníku TH Auto (od čísla 4), který vychází na www.tomhyan.cz. Najdete tam i zajímavou historii motocyklových značek. Od počátku roku 2017 jsme představili Matchless, Moto Morini, Ducati a Hercules, do čísla 5 připravujeme velký portrét Zündappu; v loňském roce byly uveřejněny články Testi, Benelli, Velocette, AJS, BSA, Laverda, Greeves a MV Agusta.

TOM HYAN

Foto Tom Hyan


Fotogalerie k článku

MOTOSALON PRAHA 2017
Nejnovější články

TH AUTO číslo 6 právě vyšlo!

Šesté číslo letošního ročníku TH Auto 2019 je tady! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více

FORMULE 1 a další závodníci (12)

Dvanáctá sada fotografií slavných závodníků je především poctou dvěma legendám, které nás... čti více

VELKÉ ZÁVODY V MOSTĚ!

Podruhé na mostecký okruh zavítalo mistrovství vozů GT; stejně jako loni bylo druhým podnikem... čti více