FORMULE 1 a další závodníci (11)

FORMULE 1 a další závodníci (11)

Jody Scheckter (Tyrrell 1974)

V jedenácté sadě osmadvaceti fotografií a autogramů slavných závodníků jsme tentokrát kromě formule 1 přidali slavné rallymany (Roger Clark, Achim Warmbold) a dokonce navíc motocyklisty, z nichž dva jsou hvězdami první velikosti: Mike Hailwood a Jarno Saarinen, zatímco Adolf Ohligschlager patřil k pravidelným účastníkům mezinárodních závodů v bývalém Československu.

Osmadvacet příspěvků znovu pochází nejen z formule 1, ale i z jiných závodů. Zvláštní pozornost je věnována především jezdcům formule 1, k nimž patří Divina Galica, která dodnes usedá za volant monopostů v závodní škole Bertil Roos jako instruktorka (ano, je jí přes 70); do Grand Prix se jí sice nepodařilo kvalifikovat, byť jela i v továrním týmu Hesketh, ale mnoho závodů F1 absolvovala v britském mistrovství, zatímco fotografii nám podepsala na Hungaroringu 1988, kde jela závod kamionů! Kromě Fordu Cargo okusila také náš LIAZ...

Dieter Basche končil kariéru u Audi jako konstruktér vozů DTM, na podepsané kartě je ovšem za volanty cestovních vozů BMW 2002 a formule 2 BMW jako člen továrního týmu, ale i na sportovním uzavřeném Chevronu a otevřeném Porsche 908. Jorg Obermoser založil značku TOJ, která byla velmi úspěšná i na Interserii v Mostě. Fenomenální Mike Hailwood byl hvězdou na dvou i čtyřech kolech, podobně jako předchůdce John Surtees, v jehož týmu vítězil ve formuli 2 a absolvoval Velké ceny F1. Kromě toho se stal desetkrát mistrem světa na motocyklech! Manfred Winkelhock nám podepsal fotografii třílitrového vozu BMW Schnitzer v Brně, ale s tímhle exemplářem na startu nebyl, jel s jinými. Teddy Pilette je belgickou legendou, zářil ve F5000, objevil se ale i ve formuli 1, stejně jako jeho otec André, zatímco dědeček Theodore Pilette dojel pátý v 500 mil Indianapolis 1913.

Chcete se dozvědět více o historii slavných i zapomenutých závodníků? Čtěte internetový časopis TH Auto, který najdete na těchto stránkách! Dějiny závodů a formule 1 jsou naším koníčkem a v každém čísle přinášíme dosud nezveřejněné materiály.

TOM HYAN

Foto autor a z archivu TH Motormedia


Fotogalerie k článku

F1 a další závodníci (11)
Nejnovější články

Za volantem – PORSCHE CAYENNE COUPÉ

Poprvé přichází Cayenne ve třetí generaci s atraktivní verzí Coupé, která je nejen odpovědí na... čti více

Za volantem – ŠKODA SUPERB 2019

Škoda Superb od návratu v roce 2001 zaznamenala 1,3 milionu vyrobených vozů, nyní přichází... čti více

TH AUTO číslo 7 právě vyšlo!

Sedmé číslo letošního ročníku TH Auto 2019 je tady! Zavedli jsme vydávání internetového... čti více